Akrostiş Şiir Nedir, Akrostiş Şiir Örnekleri

Akrostiş, bir kelimenin kendisini oluşturmak için diğer kelimelerin harflerini kullanan bir şiir türüdür.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Akrostiş Şiir nedir?

Akrostiş bir tür şiirdir. Şiirdeki kelimeler belirli bir formatta düzenlendiğinde yeni bir kelime oluşur. Akrostiş şiiri oluşturan kelimeler yatay olarak yazılır ve okunur. Akrostiş şiirin oluşturduğu yeni kelime dikey olarak okunur.

Akrostiş Şiirlerin Yapıları

Bir yazarın akrostiş bir şiir oluşturmayı seçmesinin birkaç yolu vardır. En yaygın üç akrostiş örnek, kelime sırası her kıtanın başında, ortasında ve sonunda yer alır.

Akrostişin İşlevi ve Önemi

Akrostiş şiir, bir tür kelime oyunudur. Sonuç olarak, yazar biraz arsız olmak veya biraz ustalık göstermek için akrostiş bir şiir yaratır.

Akrostiş şiirin yarattığı yeni kelime, konunun kendisinde bir yorum olmalıdır. Yani yazar, şiiri için belirli bir tema seçer. Belki de önce akrostiğin oluşmasını istediği kelimeyi seçiyor. Sonra o kelimenin etrafına yazar. Şiiri oluşturan kelime ve mısralar yeni oluşan kelimeye bağlanmalıdır.

Akrostis Siir Nedir
Akrostis Siir Nedir

Akrostiş Şiir Nasıl Yazılır: Doğal Dili Kullanın

İyi bir akrostiş şiir yazmanın püf noktası, dili doğal ve kesin tutmaktır. Çoğu zaman, kötü bir akrostiş, kötü kelime seçimiyle boğuşur .

Akrostiş şiir yazmak amacıyla, eş anlamlılar sözlüğü kullanma dürtüsünden kaçının. Yok canım. Belirli harflerle başlayan veya biten kelimelerin eş anlamlılarını ararsanız, kulağa doğal gelmeyen veya farklı kullanım amaçları olan kelimeler kullanmaya kendinizi ikna edeceksiniz. Dili organik olarak kullanmaya çalışın ve yalnızca onay için sözlüğe bakın. Göreceksiniz ki şiir, şatafatlı bir dil veya dar anlamda ilgili eş anlamlı sözcükler kullanılmadan kendi kendine akacaktır.

Akrostiş Şiir Örnekleri: Akrostiş Şiirin Biçimi

Her şiir türünde olduğu gibi, şairler yüzyıllardır akrostiş şiirle uğraşmışlardır. İşte size ilham verecek ve size meydan okuyacak altı tür akrostiş şiir.

1. Geleneksel Akrostiş Şiir

Geleneksel akrostiş şiir, ilgili bir kelimeyi veya cümleyi hecelemek için her satırın ilk harfini veya kelimesini kullanır.

2. Çifte Akrostiş Şiir

Ardından, ikili akrostiş şiir, her satırın başına ve sonuna bir mesaj yerleştirir. Her satırın ilk harfi bir kelimeyi heceliyor ve her satırın son harfi de öyle. Çift akrostiş yazmanın eğlenceli zorluğuna rağmen, bu biçim yayınlanmış şiirlerde nispeten nadirdir. Bu nedenle, deney yapmak için çok yer var ve formla kendinize meydan okumalısınız!

3. Abecedarian Şiir

Abecedarian şiiri, her satırın ilk harfinin alfabetik sırayla çalıştığı bir akrostiş türüdür. Doğal olarak, çoğu abecedarian şiir 26 satır uzunluğundadır. Alfabetik sırayı takip etmenin zorluğuna rağmen, iyi bir abecedian, her satırın başında somut isimler ve fiiller kullanmaya devam edecek ve mümkün olduğunda makalelerin, zarfların ve edatların kolay yolundan kaçınacaktır.

4. Mesostich

Mesostik şiir olarak da bilinen mesostich, şiirin ortasında bir kelime veya cümlenin oluşturulduğu bir tür akrostiş şiirdir.

Diğer akrostiş biçimler gibi, mesostich normal şekilde okunabilir ve gizli mesaj genellikle metnin ortasında italik veya büyük harfle yazılır.

5. Telestich

Mesostich gibi, telestich de akrostiğin nispeten nadir bir şeklidir. Telestikler, her satırın son harflerini kullanarak kelimeler veya cümleler oluşturur.

Akrostiş Şiir Örnekleri

Akrostiş şiirler, diksiyon, şiir ve kelime oyunlarına harika bir giriş niteliğindedir. Sonuç olarak, birçok öğrenci şiir yazma uygulamalarına akrostiş şiirler yazarak başlar. Akrostiş çok kısa (her satıra bir kelime) veya daha uzun ve daha karmaşık olabilir. Bazı tanınmış şairler daha karmaşık akrostişler yaratmışlardır.

Sevgilim sen benim her şeyimsin

En güzel günüm yarınımsın

Vedalar geride kaldı umudumsun

Güzel gözlüm ay yüzlümsün

İçten gülüşün hayatla bağım

Lale çiçekleriyle en güzel çağım

İstemem artık sensiz geçsin yaşamım

Mutluluğa giden can yoldaşım.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir