Bizans’ın İlk Kadın Şairi Kimdir?

Kassia, 805 yılı civarında Konstantinopolis’te nüfuz sahibi varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Erken yaşamı hakkında çok az şey biliyoruz. Bildiğimiz şey, onun son derece güzel ve zeki bir genç kadın olarak görüldüğü.

Kassia’nın “gelin gösterisi” olarak bilinen gösteriye katıldığı ilk kez Bizans tarihçileri tarafından kaydedildi. Bu, Bizans imparatorlarının ve kraliyet ailesinin imparatorluktaki en uygun kadınlar arasından bir eş seçip, kazanan katılımcıya zaferin simgesi olarak bir altın elma verdiği bir etkinlikti. Kassia’nın katıldığı gelin gösterisi, kısa süre sonra imparator olacak genç Theophilus için atıldı ve Kassia tarafından hemen büyülendi. Theophilus, Kassia’ya yaklaştığında, “Bir kadın aracılığıyla daha temel” dedi ve Kassia hemen “Ve bir kadın aracılığıyla” yanıtını verdi. Theophilus, Kassia’nın sert azarlamasına o kadar şaşırdı ki, onu başka bir kadın olan Theodora lehine reddetti.

Bizans İmparatoriçesi olma şansını kaybeden Kassia, 843 yılında Konstantinopolis’in hemen dışında bir manastır kurdu ve ilk başrahibesi oldu. Pek çok tarihçi, Kassia’nın manastır hayatına geçişinin Theophilus tarafından reddedilmesine bir yanıt olduğunu öne sürdü, ancak bazı modern bilim adamları bu varsayımı yeniden gözden geçirdiler ve şimdi bunun muhtemelen Kassia’nın sahip olma arzusuyla birleşen günün yoğun dini şevkinin bir yansıması olduğuna inanıyorlar. Bizans dini yaşamının ayrılmaz bir parçası olan kitaplara ve eğitim merkezlerine erişim.

Bizans Ilk Kadin Sair
Bizans Ilk Kadin Sair

Manastırda yaşayan sonraki yirmi yıl boyunca Kassia, şiirlerine eşlik edecek ruhani şiir ve ilahi müziği yazmak için önemli ölçüde zaman harcadı. Beste yapmayı nereden öğrendiği belli olmasa da hayatı boyunca yaklaşık 250 ilahi yazdı. Bu ilahilerden elli tanesi günümüze ulaşmıştır ve bunların 23’ü bugün bile Ortodoks Kilisesi’nin ayinlerine dahil edilmeye devam etmektedir. Ayrıca çoğu gnomic ayet örnekleri olan yaklaşık 800 epigram yazdı.  Kassia İlahisi olarak bilinen Kassia’nın en ünlü ilahisi, geleneksel olarak dünyadaki Ortodoks Kiliselerinde Kutsal Çarşamba günleri söylenir. İnanılmaz derecede geniş bir ses aralığı gerektirdiğinden icra edilmesi en zor Bizans ilahilerinden biri olarak kabul edilir.

Efsaneye göre, yıllar sonra Kassia’yı bir kez daha görmek isteyen İmparator Theophilus, manastıra gitti ama onun boş hücresi tarafından karşılandı (aslında dolabın içinde saklanıyordu). Theophilus, masasında Kassia İlahisi’nin yarıda bittiğini görünce, Kassia’nın onun onuruna saklamayı seçtiği ve bugün ilahide kalmaya devam eden kendi dizesini ekledi. Theophilus, Kassia’ya olan sevgisini sürdürmüş olsa da, bu onun ona zulmetmesini engellemedi. Theophilus şiddetli bir ikonoklasttı, bu da Bizans kilisesinde dini ikonaların veya ikonografinin kullanılmasını veya yüceltilmesini tamamen reddettiği anlamına geliyordu. Kassia ise ikon kullanımının savunucusuydu. Kassia, algılanan küstahlığı nedeniyle bir kırbaçla kırbaçlandı. Yine de, “Konuşma zamanı geldiğinde sessizlikten nefret ederim” diyerek fikrini değiştirmeyi reddetti.

Hayatının sonlarına doğru Kassia, Manastırı terk etti ve kısa bir süre için İtalya’ya gitti ve sonunda Yunanistan’daki Kasos adasına yerleşti. Orada bir ara 867 ile 890 arasında öldü. Kassia, ölümünün ardından Ortodoks Kilisesi tarafından Aziz Kassiani, aynı zamanda İlahi Yazarı Kassiani olarak da bilinir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir