Otobiyografi Nedir? Otobiyografi En İyi Nasıl Yazılır?

Otobiyografi “Bir kişinin yaşamının kendi başına verdiği, özellikle kitap halinde yayınlanmış bir anlatımı. Ayrıca: böyle bir anlatımı yazma süreci; bunlar bir edebi tür olarak kabul edilir” olarak tanımlar.  Otobiyografik bir deneme, yazarın hayatının bazı yönlerinin kısa bir açıklamasıdır. Yazarın deneyimleri, hobileri, ilgi alanları ve bazı unutulmaz olaylar hakkında kısa bir açıklama içerebilir. Otobiyografik bir deneme için başka bir terim anlatı denemesidir. Otobiyografik form, bir kişinin yaşamının orijinal haliyle, başka yazarların yorumu veya yorumu olmadan sunulan ilk elden bir açıklaması olduğundan, birincil kaynak olarak kabul edilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Otobiyografi Nasıl Yazılır?

1. Derin Bir Dalış Yapın

Önce çocukluğunuza girin. Çocukken sahip olabileceğiniz eski eserleri tekrar ziyaret edin, eski uğrak yerlerine uğrayın ve hatırladığınız her şeyi yazın. Bu, memleketinize bir gezi (mümkünse) anlamına gelebilir, tavan arasında bulunan o çocukluk hatırasını avlamak veya nerede büyüdüğünüz hakkında ebeveynlerinizle konuşmak anlamına gelebilir.

Otobiyografi Nedir
Otobiyografi Nedir

2. Konularınızı Araştırın

Anne babanla konuş, eski çocukluk arkadaşlarınla ​​yeniden bağlantı kur, eski profesörlerle görüşün. Otobiyografinizde onlar hakkında yazmayı düşünüyorsanız, onlarla konuşmak isteyeceksiniz. Ayrıca mutlaka ziyaret ettiğiniz yerleri, gittiğiniz etkinlikleri araştırmalı ve sizinle aynı olayı yaşayan başka kişilerle konuşmalısınız.

Birkaç neden. Birincisi, verebileceğiniz en dengeli bakış açısını verdiğinizden emin olmak istiyorsunuz. Gazeteci değilsin ama bir kitap yazıyorsun ve bu da incelikli ve adil olmak istediğin anlamına geliyor. İkincisi, hafıza çok tuhaf ve bu size sadece garip bir şekilde hatırlamış olabileceğiniz şeyleri düzeltme şansı vermeyecek, aynı zamanda yıllar içinde unutmuş olabileceğiniz şeyleri hatırlamanıza da yardımcı olacak.

3. Otobiyografinizin Ana Hatlarını Çıkarın

Bir otobiyografide bile ondan kaçamazsınız. Kendinize bir iyilik yapın ve bir anlatı yapısı alın ve burada kullanın. Belki de paçavradan zengine seçiyorsunuz—o hikaye yayının bileşenlerini araştırın, haritasını çıkarın ve tüm bilgilerinizi bu kutulara sığdırın.  Bunu yapmak, otobiyografinizi düzenli, okuması tatmin edici ve takip etmesi kolay hale getirecektir.

4. Taslak

Anahatlarımızı aldıktan sonra, tamamen bitene kadar otobiyografinizi taslak haline getirin. Şahsen, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde geçmenizi tavsiye ederim, ancak sizin için işe yarayan herhangi bir yöntemi kullanın. Özellikle üzücü bir yazı yazıyorsanız, ara vermeniz ve hazır olduğunuzda geri dönmeniz gerekebilir – kendinizi strese sokmayın.

5. Zaman Verin

Taslağı hazırladıktan sonra bir süre oturmasına izin verin. Başka projeler üzerinde çalışın ve ona nefes alma şansı verin. Bu size bitmiş işinizden biraz duygusal mesafe verecektir. Bu duygusal mesafe, herhangi bir şey yazarken önemlidir, ancak özellikle bir otobiyografi yazarken önemlidir.

Tüm yaşamlarımız bizim için önemli hissediyor ve bir otobiyografi eleştirisini, yaşadığınız hayatın eleştirisi olarak görmemek zor, ama nihayetinde otobiyografinin eleştirilmesi, gözden geçirilmesi ve düzenlenmesi gerekecek. Biraz boşluk eklemek, bu işlemi çok daha kolay hale getirir.

6. Gözden Geçirme ve Doğrulama Kontrolü

Ve sonunda, gözden geçirme aşamasına geldiniz!  Bu otobiyografi bir süre oturduktan sonra, tozunu alın ve gözden geçirmeye başlayın. Kronolojide boşluklar, sürüklenen her şey, düz karakterler, hiçbir yere gitmeyen yaylar ve her şeyden önce yanlış bilgiler arıyor olmalısınız.

Bu aşamaya yardımcı olmak için, ona bir roman gibi yaklaşmayı deneyin. İlk olarak, net bir anlatımınız olduğundan emin olmak için kontrol edin. Ardından, bireysel cümleler, karakterler, ayarlar ve olaylarla oynamaya başlayın. Son olarak, ince dişli bir tarakla gözden geçirin ve her şeyi doğrulayın.

7. Kitabınızı Yayınlayın!

Bir otobiyografiniz var! Artık birkaç seçeneğiniz var: otobiyografinizi kendiniz yayınlayabilirsiniz, geleneksel olarak yayınlayabilir veya kendiniz ve sevdikleriniz için saklayabilirsiniz. Bununla ne yapmayı seçerseniz seçin, tam bir otobiyografi yazdığınız için tebrikler!

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir