Raylı spot armatürlerle aydınlatma; Ray armatürler satın alma Rehberi

Raylı armatürlerin kullanılması, özel mimariye veya şartlara sahip binalarda ışık sağlamanın en modern yollarından biridir. Bu sistemde ışık kaynakları bağlantılı bir yoldaki bir ray üzerine yerleştirildiği için bu ışıklar yan yana sıralanacaktır.

Ray armaturler
Ray armaturler

Ray montajının mümkün olduğu hemen hemen her mekana ray armatür monte edilebileceği söylenebilir. Bu ışıkların en yaygın kullanım alanları kuaför salonları, konutlar, restoran ve kafeler, galeriler, stüdyolar, fotoğraf salonları gibi mekanlardır.Ray spot armatürlerin en yaygın kullanım alanlarından biri de mağazalar ve vitrin aydınlatmalarında kullanılmasıdır.

Ray spot aramatürler ile farklı kullanımlara sahip aydınlatma alanları

● Ticari alan aydınlatmasında ray spot armatürlerin kullanımı

Ray armatürlerin ana görevi, belirli bir miktarda yüzeyi vurgulamaktır. Bu özelliği bu armatürleri  ticari mekanlarda yaygın olarak kullanmakta ve mağazalarda eşyaları öne çıkarmak ve aydınlatmak için kullanılmaktadır.

Ayrıca bir ticari mekanın aydınlatma tasarımının en önemli parçalarından biri olan mağaza vitrin aydınlatmasında da müşterilerin dikkatini çekmede en önemli unsur olarak ray aydınlatmaları kullanılmaktadır.

● Ofis alanında raylı spot lamba uygulaması

Şirketlerin ve ofis alanlarının girişleri, mimarlar ve aydınlatma tasarımcıları için her zaman önemli noktalardan biri olmuştur. Bu alanlar, müşterinin şirket ortamıyla ilk karşılaşmasıdır ve büyük bir etkiye sahiptir. Giriş tabelasını, firma logosunu, mekanın ek ışığını veya ofis içindeki dekoratif ışığı aydınlatmak için kullanılabilen raylı spot armatür, kullanıcılara iyi ve olumlu bir duygu iletilmesinde büyük rol oynar. Ray armatür ofis alanında kullanımından bahsederken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey, ray armatür konumunun ve ışınım yönünün kamaşmaya neden olmayacak veya ortamı rahatsız etmeyecek şekilde ayarlandığından emin olmaktır.

● Evin ve konut alanının ray spot armatürleri ile aydınlatılması

Konut mekanları da son yıllarda mimarların ray spot lamba kullandığı mekan ve uygulamalar arasında yer almaktadır. Raylı armatür mutfak tezgahının üzerine kesintisiz bir çizgi olarak yerleştirebilirsiniz. Ya da mutfakta L şeklinde monte ederek dolaplarda lokal aydınlatmaya ek olarak mutfakta genel aydınlatma da sağlayabilirsiniz. Oturma odası ve yatak odalarında kontrast yaratarak dekoratif unsurları ön plana çıkarabilirsiniz. Bu alanlarda en çok 15 watt, 25 watt ve 35 watt ray spot lambaları kullanılmaktadır.

Ray spot armatür neden kullanılır? Raylı ışıkların avantajları nelerdir?

1- Ray spot armatürlerinin  rahat ve kolay montaj imkanı

2- Ray spot armatürlerin  istenilen ışınım açısına göre ayarlanabilme özelliği

3- Güzel ve modern görünüm

4- Zemin, tavan ve duvara cepheli, sıva altı ve askılı olarak montaj imkanı

5-360 derece döndürme

● Raylı spot armatür sisteminin bileşenleri

1- ışık kaynağı (raylı ışık çipi)

2- Ray

3- Arayüz (rayları birbirine bağlama görevi olan)

4- Raylı spot armatür  tabanı (ışıkları raya bağlama görevi olan)

● Ray armatürlerini bakım ve onarım koşulları nelerdir?

Ray armatürlerin  arızalanma olasılığını ve gelecekte tamir ihtiyacını azaltacak standart raylar, ray armatürlerinin bakımı ve kullanım ömrü tartışmasında önemli bir kriterdir. Standart raylar şu anda üç stile ayrılmıştır: J – H ve L.

Ayrıca “Ecowat” gibi ray spot lamba armatürleri için 5 yıl koşulsuz geçerli garantiye sahip markalardan satın alarak ray spot armatür  bakım onarım maliyetleri ve kullanım ömrü konusunda kafanızı rahatlatabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir