Windows 10’da BIOS’a Nasıl Girilir?

Bir Windows PC kullanıyorsanız, sahnenin arkasındaki birçok işlevi işleyen şık bir program vardır. Evet, bilgisayarınızın BIOS’undan bahsediyoruz.

Ne olduğunu veya ne yaptığını bilmeden terimle karşılaşmış olabilirsiniz. Endişelenme, bunun için buradayız. Bu makalede, BIOS’un ne olduğunu ve PC’nizin düzgün çalışması için neden buna ihtiyaç duyduğunu ele alacağız. Windows 10 bios nasıl girilir hakkında bilgileri öğreneceksiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

BIOS Nedir?

İlk olarak, temelleri ele almalıyız. BIOS (bye-ohs olarak okunur), Temel Giriş/Çıkış Sistemi’nin kısaltmasıdır. Temel olarak bu, sistem kartınızdaki bir mikroişlemcide bulunan küçük bir kod parçasıdır. BIOS, bilgisayarınızı başlattığınızda çalıştırılan ilk yazılımdır. Bilgisayarınızın donanımını belirleyerek önyükleme işlemini başlatır. Ardından donanımı yapılandırır, test eder ve işletim sistemine devreder.

Yani Windows 10’da BIOS’un işletim sistemi ile bilgisayarın donanımı arasında bir aracı görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Klavye, fare, yazıcı, video bağdaştırıcısı ve sürücü gibi bağlı aygıtlara veri akışını yönetir.

İnsanlar aynı zamanda, artık daha yeni bilgisayarlarda kullanılan Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi (UEFI) ürün yazılımına atıfta bulunmak için de bu terimi kullanır. Daha doğrusu, UEFI, BIOS’un halefidir – oldukça benzer programlar oldukları doğru olsa da. Ancak, bu daha üstündür, iki terabayttan fazla önyükleme birimlerini, dörtten fazla sürücü bölümünü ve daha hızlı önyüklemeyi destekler. Windows 10’da BIOS yardımcı programına eriştiğinizde, çeşitli donanım yapılandırma seçeneklerinde ince ayar yapabilirsiniz. Bu değişiklikleri kaydettikten ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, BIOS, donanımı çalışmaya yönlendirme şeklini değiştirecektir.

Windows 10’da BIOS’a Nasıl Girilir?

BIOS’a girmek, bilgisayarınızın donanımının nasıl çalıştığını yapılandırmanıza olanak tanır. Windows 10 bilgisayarlarda BIOS’a erişmek için farklı işlemler kullanabilirsiniz; ortak payda, bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğidir.

Windows Ayarları Aracılığıyla

Windows 10, özellikle modern bilgisayarlarda çok hızlı önyüklenebilir, bu nedenle başlattığınızda BIOS’a erişmek kolay olmayabilir. Neyse ki, moda Windows ayarlarından girebilirsiniz.

Başlat düğmesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin. Alternatif olarak, Windows düğmesini ve I tuşunu aynı anda basılı tutabilirsiniz.

 1. Ayarlar seçeneklerinden Güncelleme ve Güvenlik’i seçin.
 2. Soldaki menü bölmesinde, Kurtarma’yı tıklayın.
 3. Gelişmiş başlangıç’a gidin ve Şimdi yeniden başlat’ı tıklayın.
 4. Önyükleme seçeneklerini mavi bir ekran gösterecektir. Sorun Gider’i seçin.
 5. Gelişmiş seçenekler ‘i tıklayın.
 6. Seçeneklerden UEFI Ürün Yazılımı Ayarları’nı seçin.
 7. Onaylamak için Yeniden Başlat ‘ı tıklayın.

Windows’da Disk Bölme

Windows 10 disk bölme oluşturmak için güvenilir bir çözüm mü arıyorsunuz? Aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz;

Bir Sabit Sürücüyü Disk Yönetimi ile Bölümleme

Adım 1.  Windows simgesine sağ tıklayın, ardından Disk Yönetimi’ne tıklayın. Lütfen bilgisayar diskinizde ayrılmamış alan olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmazsanız, adım adım kılavuzumuzu izleyin. Bunu yaparsanız, doğrudan Adım 4’e atlayabilir ve devam edebilirsiniz.

Adım 2. Küçültmek istediğiniz sabit disk bölümüne sağ tıklayın ve “Birimi Küçült” seçeneğini seçin.

Adım 3. Küçültmek istediğiniz alan miktarını MB olarak girin ve ardından “Küçült” düğmesine tıklayın. İşlemin tamamlanmasını bekleyin, ayrılmamış bir birim alacaksınız.

Adım 4. Sabit diskinizdeki ayrılmamış alana sağ tıklayın ve ardından “Yeni Basit Birim”i seçin.

Adım 5. Yeni Basit Birim Sihirbazı arayüzünde “İleri”ye tıklayın.

Adım 6. Oluşturmak istediğiniz birimin boyutunu MB olarak girin veya varsayılan boyutu kabul edin ve ardından “İleri”yi seçin.

Adım 7.  Varsayılan sürücü harfini kabul edin veya bölüm için farklı bir harf seçin ve ardından “İleri”yi seçin.

Adım 8. Varsayılan dosya sistemini NTFS olarak ayarlayın ve birimi biçimlendirmek için “İleri”ye tıklayın.

Adım 9.  Windows 11/10’da yeni bir bölüm oluşturmayı tamamlamak için “Son”a tıklayın.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir