Soyut Sanat Akımı Nedir, Detaylı Anlatımı ve Örnekleri

Soyut sanat, görsel gerçekliğin doğru bir tasvirini temsil etmeyen, bunun yerine çizgiler, şekiller, renkler, formlar ve işaretlerle iletişim kuran sanattır. Soyut sanatçılar, çalışmalarını oluşturmak için geleneksel yöntemleri daha deneysel fikirlerle karıştırarak çeşitli teknikler kullanır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Soyut Sanat Ne Zaman Başladı?

Soyut sanatın kökeni tartışma konusu olmuştur. Wassily Kandinsky genellikle soyut sanatın öncüsü olarak kabul edilir. Ünlü olarak, “O zamanlar tek bir ressam bile soyut bir tarzda resim yapmıyordu” dedi. Soyut sanatı halkın gözüne sokan ilk soyut resmi, 1911’de yarattığı Komposition V idi.

Bununla birlikte, daha az tanınan İsveçli bir ressam olan Hilma af Klint’in, Kandinsky’den önce geldiği ve ilk soyut resmini 1906’da – beş yıl önce – Stockholm’de yaptığı düşünülüyor. Biyomorfik (doğayı anımsatan) ve son derece cesur arka planları işgal eden geometrik şekillerle onun fütüristik çalışmaları, zamanları için radikaldi.

Kandinsky yaşamı boyunca başarılı bir ressam olsa da, Klint’in ilgi odağını reddetmesi, çalışmalarının çok sonrasına kadar tanınmadığı anlamına geliyordu. Resimlerini birkaç sergiyle büyük ölçüde özel tuttu; dünyanın onun vizyonuna hazır olmadığına ikna olmuştu. Akrabalarına, ölümünden 20 yıl sonrasına kadar resimlerinin açıklanmaması gerektiğine söz verdirdi, bu da çalışmalarının ciddi ilgi görmeye başladıkları 1986 yılına kadar göreceli bir belirsizlik içinde kaldığı anlamına geliyor.

Soyut Sanat Akimi Nedir
Soyut Sanat Akimi Nedir

Soyut Resim Nasıl Gelişti?

1900’lerin başında ortaya çıkan soyut sanat, farklı sanatçıların stili denemesiyle gelişti. Piet Mondrian’ın geometrik unsurları, ona 20. yüzyıl soyut sanatının öncülerinden biri olarak ün kazandırdı. Jackson Pollock, çalışmalarını her açıdan görmesini ve boyamasını sağlayan yatay bir tuval üzerine boya dökmesi veya sıçratmasıyla ünlüydü. Cy Twombly, ateşli, duygusal izlerini yaratmak için -bilinçli kontrolünü bastırarak ve bilinçaltının büyük bir hakimiyet kurmasına izin vererek- sürrealist otomatizmi yeniden ele aldı.

Soyut sanat bugün gelişmeye devam ediyor. Lee Ellis’in portreleri, öznelerinin iç kargaşasını tasvir etmek için yüzey ve derinlik kullanır; renk uzmanı Barbara Krupp’un çalışmaları formla cesurca oynuyor; Nick Malone soyutlama ve gerçekçilik arasındaki sınırı keşfederek gözü işaretler, kelimeler ve dokulardan oluşan bir arkeolojide dolaşmaya teşvik ediyor.

Soyut Dışavurumculuk Nedir?

Soyut dışavurumculuk, hareket içinde bir harekettir ve soyut sanatın 1940’larda gelen ve New York City merkezli ikinci dalgası olarak kabul edilir. Sürrealizmden yoğun bir şekilde etkilenen bu, Jackson Pollock, Mark Rothko ve Willem de Kooning gibi sanatçıların iddiasıyla uluslararası etkiye ulaşan ilk Amerikan sanat hareketiydi. Tarz, anarşik ve nihilist olmakla kısa sürede ün kazandı; enerji ve yoğunluk dolu. Ressam Jay Meuser, “Denizin tüm küçük dalgacıklarını resmetmektense, denizin görkemli ruhunu yakalamak çok daha iyidir” derken soyut dışavurumculuğun kanunsuzluğunu yakaladı.

Matthew Dibble, soyut dışavurumculuk örtüsünü taşıyan bir çağdaş sanatçıdır. İnşaatta onlarca yıl çalıştıktan sonra, bir sanatçı olarak yeni kariyerine sağlam bir biçim ve yapı duygusu getiriyor. Dutch, siyah ve gri işaretlerden oluşan bir ordunun tuval üzerinde şiddetle dans ettiğini görüyor. Parça, sanki silüetler özgürleşmiş gibi hızlı ve asi hissettiriyor; boğucu yapıdan kurtulmuştur. Bununla birlikte kuduz Shakespeare, güçlü temiz çizgilerle sakinleştirilmiş ve yerine oyulmuş itişip kakışan kalabalıklar, enerjik fırça darbeleri ile biçim ve biçimsizliği karıştırır.

Soyut Fotoğrafçılık Nedir?

Soyut fotoğrafçılık, fotoğrafçıların soyut sanat hareketinin estetiğini ve tekniklerini özümsediği ve çoğalttığı zamandır. Bu fotoğrafçılar, diğer soyut sanat türleriyle tutarlı görüntüler oluşturmak için günlük nesnelerin, sahnelerin ve fotoğraf tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanır.

2019’da ölen Barbara Crane gibi fotoğrafçılar, geleneksel şehir manzarasını bozan deneysel bir estetik yaratmak için aşırı yakın çekimler, abartılı gölge ve aşırı pozlama kullandılar. Loop serisinde gökdelenler ve apartman blokları, yüksek kontrastlı geometrik soyut görüntülere dönüştürüldü. 2002’de “Geçmiş deneyimlerime dayanmama rağmen, önceki görme ve düşünme alışkanlıklarımı ortadan kaldırmaya çalışıyorum” dedi.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir