Country Müzik Nedir? Tarihi, En İyi 10 Sanatçı ve Şarkısı

Country müzik, 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan bir müzik türüdür. Genellikle folk, blues ve geleneksel Güney gospel müziğinin eşsiz bir country sounduyla harmanlanmış bir kombinasyonunu içerir. Country müzik gitar, keman, banjo, mandolin, bas ve davulun yoğun kullanımı ile tanımlanır. Amerika Birleşik Devletleri’nde çiftçiler, kovboylar ve güneyli insanlar arasında popüler olan kırsal halk müziğinden gelişmiştir. Country müzik zaman içinde honky-tonk, bluegrass ve Western swing gibi farklı alt türlerle gelişmiştir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Country Müzik Tarihi

Country müziğin tarihi, kırsal müzik sanatçıları için ticari fırsatların ortaya çıktığı 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. Bu tür 1920’lerde radyo yayınları ve fonograf kayıtlarıyla popülerlik kazanmaya başladı. Carter Ailesi ve Jimmie Rodgers yaygın olarak country müziğin öncüleri olarak kabul edilir. Nashville’in 1950’lerde country müzik için önemli bir müzik merkezi olarak büyümesi ve Hank Williams gibi sanatçıların başarısı, country müziğin daha da gelişmesinin önünü açtı.

Country Muzik Tarihi
Country Muzik Tarihi

Country Müzik Sanatçıları

Jimmie Rodgers’ın yodeling’inden Patsy Cline’ın yükselen vokallerine kadar, country müzik her zaman en iyi şarkıcılarıyla tanımlanmıştır. En iyi country şarkıcılarının dar bir listesini yapmaya çalışmak göz korkutucu bir görev olsa da, burada mikrofon başına geçen en ünlü country şarkıcısına bir göz atıyoruz.

Jimmie Rodgers

“Country Müziğin Babası” Jimmie Rodgers büyük çıkışını 1927’de Victor Talking Machine Company tarafından düzenlenen ünlü Bristol Sessions’da grubuyla birlikte keşfedilip şirketle bir albüm kaydetme fırsatı kazandığında yaptı. Ünlü bir şekilde, grupla bir tartışma yaşadı ve kayıt oturumuna destek grubu olmadan geldi. Ancak bu önemli değildi, çünkü ikonik yodeling tarzı onu country müziğin ilk büyük yıldızlarından biri haline getirdi.

Rodgers, “In The Jailhouse Now” ve “Blue Yodel No. 1” gibi hitleriyle kendisinden sonra gelen tüm country müzisyenlerini etkiledi. Son kayıt seansından sonra 1933 yılında tüberküloza bağlı komplikasyonlar nedeniyle öldüğünde kariyeri kısa sürdü.

Hank Williams

Hank Williams’tan bahsetmeden country müzik hakkında konuşamazsınız. “Move It On Over” ve “Jambalaya “nın da aralarında bulunduğu elliden fazla ilk 10 country hitiyle, birçok kişi tarafından tüm zamanların en büyük country şarkıcısı olarak kabul edilir.

Radyodaki kariyerine başladıktan sonra MGM Records 1947 yılında Williams ile sözleşme imzaladı. Kısa süre sonra Grand Ole Opry’nin bir üyesi oldu ve üretken bir müzik kataloğu çıkarmaya devam etti. Ne yazık ki, henüz 29 yaşındayken, çok içtiği yaşam tarzı onu sonunda yakaladığı için hayata veda etti. Oğlu ve torunu Hank Jr. ve Üçüncü Hank onun müzikal mirasını sürdürüyor.

Patsy Cline

Virginia doğumlu Patsy Cline tüm zamanların en büyük country şarkıcılarından biridir. Yerel radyo ve televizyon programlarında yükseldikten sonra, 1957 yılında televizyonda yayınlanan “Walkin’ After Midnight” performansıyla ulusal sahnede büyük bir başarı elde etti.

1961’de geçirdiği ölümcül bir trafik kazası gelecek vaat eden kariyerini neredeyse rayından çıkarıyordu, ancak altı hafta sonra Grand Ole Opry sahnesine dinç bir şekilde geri döndü. “I Fall to Pieces” ve “Crazy” gibi hit şarkılarıyla Cline, pop müzik listelerine geçiş yapan ilk country yıldızlarından biri oldu. 1963’te yakın arkadaşlarına fazla ömrünün kalmadığını hissettiğini söylemeye başladı ve trajik bir şekilde haklı çıktı, o yılın 5 Mart’ında bir uçak kazasında hayata veda etti.

Roy Acuff

“Country Müziğin Kralı” olarak adlandırılan Roy Acuff, country türünün geleneksel “hoedown” formatından bugün alışık olduğumuz şarkıcı odaklı sese taşınmasında etkili oldu. Hank Williams’ın Acuff’ın Güney’de Tanrı’dan daha fazla çekim gücüne sahip olduğunu söylediği rivayet edilir.

Acuff 1930’larda Smoky Mountain Boys ile sahneye çıktı ve 1938’de Grand Ole Opry’nin bir üyesi oldu. Burada merkezi bir figür olarak kaldı ve 1940’larda Hank Williams, Lefty Frizzell ve Roy Orbison gibi müşterileriyle country müziğin en önemli plak şirketlerinden biri olan Acuff-Rose Records’un kurucularından biri oldu.

Haziran 29, 2023

R&B Müzik Nedir?

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir