Reggae Müzik Nedir? Tarihi, En İyi 10 Sanatçı ve Şarkısı

Sektördeki en iyi reggae sanatçılarını ele almak istiyorum ve erkek egemen bir tür olduğu için, size dalgalar yaratan ve makalede onlar hakkında yazılan her kelimeyi hak eden bazı kadın reggae sanatçılarından da bahsetmek istiyorum. Reggae’nin ne olduğu ve köklerinin neler olduğu konusuna gireceğiz. Bu müzik tarzı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Reggae Nedir?

Reggae, 1960’ların sonlarında Jamaika’da ortaya çıkan ve hızla ülkenin baskın müziği olarak ortaya çıkan bir popüler müzik tarzıdır. 1970’lere gelindiğinde özellikle İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Afrika’da popüler olan uluslararası bir tarz haline gelmiştir. Ska müziğinde kullanılan basit, yürüyen bas hatlarına sahip rocksteady’den farklı olarak tarzını Jamaikalı patoi’den alır. Reggae karmaşık senkoplu bas hatlarına sahipken, rocksteady şarkıları da şarkıcılar daha Amerikalı gibi görünmeye çalıştıklarından motown soundundan etkilenme eğilimindedir. Reggae müziği, orta tempoda icra edildiğinden ve vuruşlar üzerinde durulduğundan tanınabilir.

Listemizdeki ünlü reggae sanatçıları arasında reggae ve rocksteady’nin bir karışımı var ve örtüşme örnekleri olduğu için her iki tarzı da tamamlamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Bir de ska var ve ska ile reggae arasındaki fark ince ve nüanslı, çoğunlukla tempo ve ritimle ilgili. Reggae daha yavaş ve rahatken, ska biraz daha vurucudur. Örneğin Bob Marley her üçünde de ustaydı; rocksteady, ska ve reggae, bu yüzden bu türde bir efsaneydi.

Bob Marley

Bob Marley’in reggae’nin kralı olduğunu söylemek doğru olur mu? Sesi açısından çok yönlülüğe sahipti ve vibe’ı bugüne kadar konuşuldu ve hala konuşuluyor. Reggae’yi kitlelere ulaştırdı ve ana akım haline getirdi. Halk müziği, funk, soul, gospel söyleyerek tüm temelleri kapladı. Aklınıza ne gelirse söyledi ve bu sayede geniş bir dünya statüsüne sahip oldu. Müzik endüstrisinde ve ana akım müzik sahnesinde nispeten dokunulmamış bir türde dalgalar yaratan siyah bir sanatçıydı. Reggae, ska ve rocksteady müziğini kullanması, onu dinlemek için çok ilginç ve çekici bir müzisyen yapan usp’siydi. Müziğinin temaları politikten romantiğe kadar her şey olabilirdi. 1981’de 36 yaşında kanserden zamansız ölümüne kadar, bugün bile küresel bir kültürel ikondu ve demokratik sosyal reformların, marujana’nın yasallaştırılmasının destekçisiydi ve hatta bir suikast girişiminden kurtuldu.

Reggae Muzik Nedir
Reggae Muzik Nedir

1963 yılında Peter Tosh ve Bunny Wailer ile birlikte Teenagers’ı kurduktan sonra birkaç isim değişikliğinin ardından Wailers adını alan grup, 1965 yılında People Get Ready’nin yeniden düzenlemesi olan One Love single’ını içeren ilk stüdyo albümleri The Wailing Wailers’ı yayınladı.

Bir diğer ünlü hit ise 1975 yılında yayınlanan No Woman, No Cry’dır. Hatta Londra’da Get Up Stand Up! The Bob Marley Musical adında bir müzikal bile var. Asla unutamayacağınız bir gece ve tüm hit şarkıları söylüyorlar. Onun şimdiye kadar tanıdığımız en iyi reggae sanatçısı olduğunu söyleyecek kadar ileri gidebilirim.

Janet Kay

Genç Janet Kay bir reggae yıldızı, daha da önemlisi bir lovers rock şarkıcısı olmak için doğmuştu. Lovers Rock, Philadelphia ve Chicago’nun soul ve R&B şablonlarından yola çıkarak daha hafif, romantik konulara daha net bir şekilde odaklandı. 70’lerde reggae’nin popülerleştiği bir dönemde, Deniece Williams ve Margie Joseph’in seslerine hayranlık duyan kuzey batı Londralı bir kız olarak Janet nasıl öne çıkacaktı?

Tatlı tonu ve vokal aralığı çok iyi işleyen bir kombinasyondu ve kariyeri boyunca pek çok reggae sanatçısıyla işbirliği yaptı. Aswad’ın klavyecisi Tony “Gad” Robinson tarafından bir prova stüdyosunda doğaçlama şarkı söylerken keşfedildi ve Kay’i Alton Ellis’e tavsiye etti. Alton Ellis, Minnie Riperton’ın Lovin’ You şarkısının reggae cover’ını kaydetmek için bir kadın vokaliste ihtiyaç duyuyordu ve gerisi tarih oldu. Kay’in kaydettiği diğer hitler; Silly Games, I Do Love You ve That’s What Friends Are For. Silly Games adlı parçası Top Of The Pops’ta bir performans sergilemesine ve ardından 1984’te Eternally Grateful adlı hitiyle başarı yakaladığı No Problem! adlı İngiliz TV dizisinin bir parçası olmasına yol açtı. 

Gregory Isaacs

Ünlü bir reggae müzisyeniydi ve hatta The New York Times’da yazan Milo Miles tarafından “reggae’deki en mükemmel vokalist” olarak alıntılanmıştı. Kendisine Cool Ruler ve Lonely Lover lakapları verilmiştir. Reggae müziğine Jamaika’daki yetenek yarışmalarında başladı ve 1968’de ilk single’ı Another Heartache’ı yayınladı. My Only Lover, All I Have Is Love, Lonely Soldier, Black a Kill Black, Extra Classic ve Dobby Dobson’ın Loving Pauper şarkısının cover versiyonu gibi hitleri vardı. 974’te Love Is Overdue ile Jamaika’daki ilk 1 numaralı single’ı açıkça başarılı oldu.

500’den fazla albüm yayınladığı için dünyanın en çok kayıt yapan reggae sanatçısı olarak kabul ediliyor ve bu sayı daha da fazla olabilir. Her iki durumda da bu unvanı almaya hakkı var. 30 yıllık kayıt kariyerinde reggae dünyasının en zarif seslerinden birine sahipti.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir