Doğaçlama Nedir ve Örnekleri

Doğaçlama, özünde, karakterleri, şarkı sözlerini, durumları, tüm sahneleri anında uydurma sanatıdır. Bu tür boş bir sayfa, özellikle yeni başlıyorsanız, korkutucu gelebilir. Ancak, ister hevesli bir komedyen, ister seçmelere katılmayı umut eden bir oyuncu olun, doğaçlama her türden oyuncu için önemli bir temel işlevi görebilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Doğaçlama Nedir?

Doğaçlama, diyalog, olay örgüsü ve karakterler dahil olmak üzere performansın tüm yönlerinin yerinde oluşturulduğu bir canlı tiyatro biçimidir.

Çoğu zaman, doğaçlama komiktir. Ancak komedi oyunculuğu mutlaka doğaçlama değildir. Aslında, film ve televizyon komedilerinin büyük çoğunluğu senaryolaştırılır. Doğaçlama komedi ise tam tersine o anda yaratılır. Oradan, doğaçlama iki ana kategoriye ayrılabilir: uzun biçim ve kısa biçim.

Dogaclama Ornekleri
Dogaclama Ornekleri

Kısa Biçimli ve Uzun Biçimli Doğaçlama Arasındaki Fark Nedir?

Televizyon şovları oyuncuların önceden ayarlanmış senaryolar veya “oyunlar” yardımıyla spontane komedi yarattığı “kısa biçim” olarak bilinen belirli bir doğaçlama stiline sahiptir. Daha önce maskaralık yaptıysanız veya bir şarkı uydurduysanız, tebrikler—kısa biçimli doğaçlama komedi yaptınız.

Buna karşılık, “uzun biçimli” doğaçlama, önceden ayarlanmış oyunlara veya şakacı tek satırlıklara dayanmaz. Uzun biçimli doğaçlamanın temel birimi bir “sahne”dir. Sahneler genellikle iki doğaçlamacıya sahip olsa da, tek bir kişi bir sahneyi doğaçlama yapabilir (20 kişi gibi, büyük bir sahneye ihtiyacınız olsa da). Bağlamdan çıkarıldığında, başarılı bir uzun biçimli sahne, senaryolu skeç komedi ile karıştırılabilir – ama elbette, her şey yerinde uyduruluyor (taklit edilen kostümler veya sahne dekorları bile).

Doğaçlamanın Temel Kuralları Nelerdir?

Doğaçlamanın en temel kuralı iki kelimeyle özetlenebilir: “Evet, ve.” Partneriniz bir sahne sırasında ne söylerse söylesin, işiniz (“evet”) kabul ederek ve ifadelerine (“ve”) ekleyerek bunun üzerine inşa etmektir . İyileştirmeyi başarılı bir şekilde yapmak için, olumsuzlama (“hayır, ama”) yerine işbirliği (“evet ve”) yoluyla karakterler ve arsa oluşturmanız gerekir. Tabii ki, sadece “evet, ve” dışında geliştirilecek çok şey var. Akılda tutulması gereken  üç temel doğaçlama kuralı daha:

  • Seçimler yapın. Sahnede gerçekte neler olup bittiğini belirlemelisiniz. Anahtar, partnerinizle birlikte sahnenin en üstünde üç parça bilgi oluşturmaktır: kim (oynadığınız karakterler), nerede (sahnenin ayarı) ve ne (sahnenin merkezi “çatışması” , karakterler arasında veya karakterler için gerginliğe neden olan ve sahneyi ileriye taşıyan herhangi bir şey olabilir).
  • Aktif olarak dinleyin. Dinleme, herhangi bir oyunculuk tarzında çok önemlidir ve özellikle senaryo olmadığında önemlidir. Doğaçlamada, sahne partnerinizi dinlemiyorsanız, sahnenin çoğunu kaçırıyorsunuz demektir.
  • Fiziksel alın. Bedeninizi kullanın ve gerçekten sahneye ve alana katılın (o alan sadece boş bir sahne olsa bile). Ortaokul İngilizce öğretmeninizin size öğrettiği şeyi hatırlayın: “Göster, söyleme.” Görünmez aksesuarlarla etkileşim kurarak veya seyircinin hayal etmesi gereken sahnedeki öğelere tepki vererek ne yaptığınızı ne kadar çok gösterebilirseniz, sahne o kadar iyi oynayacaktır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir