En Güzel Aşk Filmleri (Yerli ve Yabancı Liste)

Romantik aşk filmleri, yabancı ve yerli fark etmeksizin ruhumuza dokunmayı başarıyor. İşte karşınızda yabancı ve yerli en iyi aşk filmleri;

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

En Güzel Yabancı Aşk Filmleri

Hayat Güzeldir

Nazik bir Yahudi-İtalyan garson Guido Orefice (Roberto Benigni), güzel bir öğretmen olan Dora (Nicoletta Braschi) ile tanışır ve mizahı ve çekiciliği ile onu kazanır. Sonunda evlenirler ve Giosue (Giorgio Cantarini) adında oğullu olur. Ancak Guido ve Giosue Dora’dan ayrılarak bir toplama kampına götürülünce mutlulukları aniden kesilmektedir. Oğlunu çevrenin dehşetinden korumaya kararlı olan Guido, Giosue’yi kamptaki zamanlarının sadece oyun olduğuna ikna edecektir.

En Iyi Ask Filmleri
En Iyi Ask Filmleri

Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Béte)

1946 yılında vizyona giren Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Béte) filmi yenilenmeye devam etmektedir. Yenilenmiş versiyonu 2017 yılında en heyecan verici filmleri arasında yer alan Güzel ve Çirkin’in 1946 versiyonu IMDb’nin en iyi 250 film listesinde yer almaktadır.

Amerikan Güzeli (American Beauty)

“Amerikan Güzeli”, geçen yıl Amerikan toplumunun kayalarının altına ışık tutma girişimi olan “Mutluluk” kadar karanlık veya çarpık değil. Zalimlik ya da insanlık dışı olmaktan çok üzüntü ve yalnızlık hakkında. Bu filmde kimse gerçekten kötü değil, sadece toplum tarafından kendileri olamayacakları veya neşe duyamayacakları şekilde şekillendirildi.

Titanik (Titanic)

James Cameron’ın “Titanik”i, R.M.S.’nin talihsiz ilk yolculuğuna anlatan destansı, aksiyon dolu bir romantizmdir. Titanik; White Star Line’ın neşesi ve gururdur. O zamanlar şimdiye kadar yapılmış en büyük hareketli nesnedir. 15 Nisan 1912’nin erken saatlerinde Kuzey Atlantik’in buz gibi sularında 1.500’den fazla insanı ölüme taşıyan, döneminin en lüks gemisiydi.

Aşıklar Şehri (La La Land)

Sebastian (Ryan Gosling) ve Mia (Emma Stone), sevdikleri şeyi yapma konusundaki ortak arzularıyla birbirlerine çekilirler. Ancak başarı arttıkça, aşklarının kırılgan dokusunu yıpratmaya başlayan kararlar ile karşı karşıya kalırlar ve sürdürebilmek için çok çalıştıkları hayaller onları parçalamakla tehdit edecektir.

En Güzel Yerli Aşk Filmleri

Selvi Boylum Al Yazmalım

Ali Özgentürk ve Cengiz Aytmatov senaryosunu yazdığı efsanevi Atıf Yılmaz filmi olan Selvi Boylum Al Yazmalım, gelmiş geçmiş en iyi aşk filmlerinden bir tanesidir. Cahit Berkay imzalı müziği ile efsaneleşen bu yapım; Kadir İnanır, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin’in etkileyici oyunculukları ile hayat buluyor.

Genelde aşk şiirleri ile tanınan Attila İlhan’ın da dediği gibi “ayrılık da sevdaya dahil”. İçimizi burkan imkansız aşkların ve ayrılıkların yaşandığı dram türüne mensup en duygusal romantik filmlerin arasında yerini almıştır.

Ah Güzel İstanbul

Usta isim Sadri Alışığın başrollerinde oynadığı Yeşilçam filmiyle finale doğru yaklaşıyoruz. 1966 yıllarında izleyici ile buluşan Ah Güzel İstanbul adlı Atıf Yılmaz filminin senaristliğini ise Sefa Önal üstlenmektedir. Ayla Algan gibi usta bir aktrisin başrollerinde yer aldığı yapım, romantik film bağımlılarının mutlaka izlemesi gereken filmler arasında yerini almaktadır.

Kelebeğin Rüyası

2013 yıllarında en iyi romantik filmlerinden bir tanesi olan Kelebeğin Rüyası; Yılmaz Erdoğan’ın hem senarist hem yönetmen hem de yardımcı oyuncu olarak görev aldığı şiirsel yapımdır. Ayrıca filmde Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Belçim Bilgin ve Farah Zeynep Abdullah’ın yer aldığı oyuncu kadrosu ile merak uyandıran yapım, mutlaka sizleri de etkileyecektir.

Ah Nerede

Meşhur sahnesi ile efsaneleşen 1975 yapımı olan Ah Nerede filminin yapımcılığını Ertem Eğilmez yapmıştır, yönetmen koltuğunda Orhan Aksoy oturan filmde, Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu’nun başrollerini paylaşmıştır. Filmde, Adile Naşit, Hulusi Kentmen ve Halit Akçatepe gibi ustaları da yer almaktadır.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir