Ebru Sanatı Nedir? Ebru Sanatında Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Ebru sanatı çok eskiden ortaya çıkmıştır. Geleneksel ebru, günümüzde yaratıcı ruhların her seviyesinde mevcut olan güzel ve gizemli bir sanattır. Ebru boyama aslında zaman alıcı ve zor bir uygulamadır ve bir sürü temel ebru boyama malzemesine ihtiyacınız olacaktır: hazırlanmış su içeren bir tepsi, özel fırçalar, resminizi iletmek için ebru kağıdı, ebru boyası ve bazı ekstra malzemeler.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Ebru Sanatında Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Temel ebru tekniği şu anlama gelir: yağlı su karışımı olan bir tepsiniz olur, suyun yüzeyine boya damlaları (yüzeyde yüzdürmek için yapılır) eklersiniz, renkler ekleyerek ve kalem veya tarak gibi aletler kullanarak desenler oluşturursunuz. ve daha sonra. Yaptıktan sonra, resmi kağıda aktarın.

Boyama işlemi kontrol, sükunet ve konsantrasyon gerektirir. Yaratıcı bir meditasyondur. Ebru boyama başlangıç ​​seti şunları içerir:

Ebru Tepsisi

Temel olarak ebru tepsisi, önceden karıştırılmış suyu üzerine dökeceğiniz ve üzerine boya yapacağınız büyük bir kap, bir leğendir. Bir ebru seti satın aldığınızda, bir tane de dahil edilecektir. Her zaman boyama için yeterince büyük olan normal bir metal, plastik, cam ya da ahşap kap da kullanabilirsiniz. Her bir kenarı üzerine boyayacağınız kağıt boyutundan 1 ile 2 cm daha uzun olmalıdır. Genellikle tepsi boyutları: A4, 25×35, A3, 35×50, 50×70, 70×100. Ortalama derinlik 5 cm’dir.

Ebru Sıvısı

Tepside özel su eklemeniz gerekir. Sadece musluk suyu kullanamazsınız, boya şekil değiştirmeden ve çözülmeden üzerine oturmaz. Ebru boyamak için özel bir ebru boyutuna veya sıvıya ihtiyacınız vardır – genellikle Carrageenan tozunu damıtılmış su ile karıştırıp birkaç saat veya 1 gün dinlenmeye bırakacaksınız.

Ebru Boyası

Ebru’nun resimlerinde tarihsel olarak sadece organik pigmentler kullanılmıştır. Ressamlar onları oksitlenmiş metaller veya suda çözünmeyen organik pigment renkleri içeren renkli kayalardan ve topraktan elde ettiler.

Ebru Sanati Nedir
Ebru Sanati Nedir

Geleneksel yol, zaman, muazzam deneyim ve bilgi gerektiren tozdan kendi boyanızı yapılmaktadır. Modern yol, kullanıma hazır ve önceden seyreltilmiş, karıştırılmış ve şişelerde satılan akrilik bazlı boya ya da hazırlanması gereken toz pigment kullanılır. Bazı markalar ebru boyama için kullanıma hazır seyreltilmiş akrilik boyalar satılmaktadır. Ebru için akrilikler sadece İrlanda yosunu ile kullanılabilir. Akrilikler kağıt ve kumaş, ahşap, kağıt, seramik ve diğer yüzeylerde kullanılabilmektedir, dayanıklıdır ve çabuk kurur, çoğu ebru ustası suluboyadan akrilik boyaya geçmiştir. Ebru için akriliklerle ilgili en güzel şey – sıfır hazırlığa ihtiyacınız var!

Ebru Kağıdı

Ebruda teknik olarak her tür emici kağıt kullanılabilir. Kalite ne kadar iyi olursa, o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz. Kağıt tabakalar pürüzsüz ve temiz olmalıdır, yüzeylerine parmaklarınızla dokunmayın. Her iki tarafta tepsiden yaklaşık 1-2 cm daha küçük olmalıdırlar. Suluboya kağıdı, baskı resim veya eskiz kağıdı kullanabilirsiniz.

Sığır Ödü

Ebru boyamada güzel şekiller ve çizgiler elde etmek ve boyanın batmaması için boyayı ve su yüzeyini kontrol etmemiz gerekiyor. Sığır ödü, suyun viskozitesini değiştirmemize yardımcı olacaktır. Hayvan karaciğerinin yüzey gerilimini kırarak düzenleyen bir salgısıdır. Sudaki yayılmalarını kontrol etmek ve birbirleriyle karışmamalarını sağlamak için renklere sığır ödü eklemeliyiz.

Tarak

Taraklar, iğneler arasındaki mesafeye bağlı olarak farklı desenler oluşturmamıza yardımcı olur. Çizgiler ve hoş bir arka plan oluşturabilirsiniz.

Ebru İğnesi

Desenler, şekiller ve çizgiler oluşturmak için sahip olunması gereken bir araçtır. İğneler çeşitli kalınlıklara ve biçimlere sahip olabilir: 5 yapraklı bir alet çiçek çizmek için harikadır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir