Fotoğraf Çekme Hileleri

Fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirmek ister misiniz? Her gün fotoğraf çekmek, her hafta farklı bir temayı çekmek veya yeni bir fotoğraf türünü denemek de dahil olmak üzere fotoğrafçılık projeleri için birçok harika fikir var. Baştan sona üzerinde çalıştığınız bir şeye sahip olmak.

Seçtiğiniz fotoğraf düzenleme yazılımında yeni bir beceri öğrenmektir. Fotoğraf düzenleme, genel dijital fotoğrafçılık sürecinin önemli bir parçasıdır. Bilgisayarınızda yeni beceriler öğrenmek, genel çalışmanızı önemli ölçüde iyileştirebilir, ancak fotoğraf düzenlerken nelerin mümkün olduğunu daha iyi anlayacağınız ve çekim sırasında son görüntüyü daha iyi görselleştirebileceğiniz için kamera arkasındaki becerilerinizi de geliştirebilir. Bir plana sahip olmak önemlidir ve düzenleme becerilerinizi geliştirmek, planlamayı kolaylaştırır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kompozisyonunuzla Çalışın

İlgi çekici fotoğraflar çekmek için yaptığınız işle meşgul olmanız gerekir. Sadece otomatik pilotta uçmayın. Bunun yerine, kompozisyonunuza düşünce katın ve fotoğraflarınızı mümkün olduğunca iyi yapmaya çalışın.

Bu, iyi fotoğrafların nasıl oluşturulacağının temellerini bilmekle başlar. Konunuzun önemli kısımlarını çerçevenizin kenarıyla kesmeyin. Ufkunuzu düz tutun ve kompozisyonunuzu ayarlayarak fotoğrafınızdaki dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmaya çalışın. Fotoğrafınızın bir denge ve sadelik duygusuna sahip olup olmadığına bakın. Ve fotoğraf ilk denemenizde iyi görünmüyorsa, doğruyu bulana kadar denemeye devam edin.

Hangi Ayarların Önemli Olduğunu Öğrenin

Çok sayıda kamera ayarı vardır ve özellikle yeni başlayanlar için bunları doğru yapmak biraz pratik gerektirir. Gelişmiş fotoğrafçılar bile her zaman her şeyi mükemmel şekilde yapmayacaktır. Ancak kameranızı nasıl doğru şekilde ayarlayacağınızı ve hangi kamera ayarlarının en önemli olduğunu öğrenmeye değer, böylece istediğiniz fotoğrafları çekmek için en iyi şansınız olur.

İlk önce, tam Otomatik dışındaki kamera modlarıyla pratik yapmayı deneyin. Tüm kararları sizin yerinize kameranız veriyorsa hiçbir şey öğrenemezsiniz. İlk başta kafa karıştırıcı olabilir, ancak diyafram açıklığı, enstantane hızı ve ISO ile ilgili makalelerimizin size iyi bir başlangıç ​​yapmasını umarız. Bunlar, tüm fotoğrafçılıktaki en önemli üç ayardır.

Fotograf Cekme Ipuclari
Fotograf Cekme Ipuclari

Diyafram, deklanşör hızı ve ISO’nun yanı sıra, farklı otomatik odaklama modlarıyla pratik yaparak nasıl düzgün odaklanılacağını öğrenin. Muhtemelen sabit nesneler için tek servo otomatik odaklamayı (One-Shot AF olarak da bilinir) ve hareketli nesneler için sürekli servo otomatik odaklamayı (AI Servo olarak da bilinir) tercih edeceksiniz. Otomatik netlemenin çalışmayacağı kadar karanlık olmadıkça manuel netlemeyi kullanmayın.

Işığa Dikkat Edin

Muhtemelen fotoğrafçılığın en önemli kısmı ışıktır. İyi ışıkta fotoğraf çekerseniz, iyi bir fotoğraf çekmek için büyük bir adım atmış olursunuz. Ama iyi ışık olarak ne sayılır? Her şey gün batımlarıyla ilgili değil.

Genellikle buradaki amaç, ışığın yoğunluğunu konunuz ve arka plan arasında dengelemektir. Muhteşem bir gün batımını fotoğraflıyor olsanız bile, fotoğraf tamamen karanlık ve silüetli bir ön plan tarafından bozulabilir.

Bunu çözmenin en kolay yolu ışığın yönüne ve yumuşaklığına dikkat etmektir. Işık çok sertse, özellikle portre fotoğrafçılığı için bir sorun olan nesnenizin üzerinden kötü gölgeler geçebilir. Işık hoş olmayan bir açıdan geliyorsa, ışık kaynağını hareket ettirmek (stüdyoda) veya nesneyi hareket ettirmek (dış mekan) için neler yapabileceğinizi görün veya ışık daha iyi olana kadar bekleyin (manzara fotoğrafçılığı).

Tripod’u Ne Zaman Kullanacağınızı Bilin

Tripodlar fotoğrafçılıktaki en büyük icatlardan biridir. Hepsi, var olan en zor sorunlardan birini ortadan kaldırıyor – ışık eksikliği. Tripodlarla, çok dakikalık pozlar çekebilir ve insan gözünün göremediği kadar karanlık ayrıntıları yakalayabilirsiniz. Daha parlak bir sahnede bile, tripodlar kompozisyonunuzun kararlılığını artırır ve daha keskin fotoğraflar çekmenize yardımcı olur.

Peki, ne zaman bir tripod kullanmalısınız? Konunuz sabitse, neredeyse her zaman. Bu, manzara fotoğrafçıları, mimari fotoğrafçılar ve natürmort fotoğrafçılarının tripod kullanmıyorlarsa iyi bir bahaneleri olduğu anlamına gelir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir