Ters Işık Nedir? Ters Işık Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Ters ışık çekim yapılması, dramatik ve büyüleyici fotoğraflar elde etmenize yardımcı olur. Ancak ters ışıkta istenilen sonuçları elde edilmesi her zaman kolay değildir. Önce bunun nedenlerine, sonra da işinizi kolaylaştırabilecek ipuçlarına değineceğiz. Ters ışıkta fotoğraf çekiminde başarılı sonuçlar elde etmeye başladığımızda fotoğrafçılığımızın önemli bir aşama daha kaydettiğini fark edersiniz.

Fotoğrafa yeni başladığınızda hepimizin çevreden duyduğu ilk öğütlerden bir tanesi de, devamlı güneşi arkamıza alarak çekim yapılmasıdır. Işığa karşı fotoğraf çekmeyi denediğinizde fotoğrafların ayrı bir havaya büründüğünü ve sıradanlıktan kurtulduğunu fark edeceksiniz. Bu sayede daha çarpıcı fotoğraflar elde etmenin bir yolunu bulmuş olursunuz.

Fotoğrafçılıkta ışık kullanımı çok önemlidir. Ters ışıkta, yani ışığa karşı fotoğraf çekimi nasıl yapılır? Başarılı sonuçlar elde edebilmek için fotoğrafçılar ters ışıkta hangi teknikleri uygulamaktadır? Işığa karşı daha güzel fotoğraf çekmenin yolları nelerdir? Bu tarz soruların yanıtları ile birlikte, bu yazıda doğru yöntemler ile ters ışıkta daha güzel fotoğraflar çekmenize ve fotoğrafçılığınızı geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını anlatacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Fotoğrafta Ters Işık Nedir?

Ters ışık ile kastedilen, basit bir şekilde fotoğraf çekerken ışık kaynağını karşına almanız, objektifi ışık kaynağına doğru bir şekilde tutarak çekim yapılmasıdır. Gündüz ışık kaynağınız güneş olabileceği gibi karanlık ortamda bir pencere de olabilir veya bir lamba. Ters ışık ya da ışığa karşı çekim yapılması için ışığın konumuzu arkadan aydınlatması gerekmektedir.

Ters ışıkta yapılan çekimler, dramatik ve büyüleyici fotoğraflar elde etmemize yardımcı olacaktır. Ancak ters ışıkta istenilen sonuçları elde edilmesi her zaman kolay olmayabilir. İlk önce bunun nedenlerine, sonra da işinizi kolaylaştırabilecek bazı ipuçlarına değinelim.

Ters Isik Fotografi Nasil Cekilir
Ters Isik Fotografi Nasil Cekilir

Işığa Karşı Fotoğraf Çekiminin Zorlukları

Işığa karşı çekilen pek çok fotoğrafın karanlık veya çok parlak çıkmasının genelde yanlış kamera ayarlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Oysa bu durumun sebebi çoğu kez ayarlardan çok kameraların dinamik aralığının düşük olmasıdır. Düşük dinamik aralıkta, gölgede kalan konuyu istenilen aydınlıkta pozlandığımızda parlak alanlar patlar ya da parlak arka planı istenilen aydınlıkta fotoğrafladığınızda bu kez konu karanlık çıkar. Bunu gidermenin bir yolu, fotoğrafın dinamik aralığını çekim sonrası işleme ile yükseltmektir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir