Oligark Ne Demek?

“Oligark” terimi, az sayıda insanın gücü elinde tuttuğu bir hükümet sistemi olan “oligarşi” den türemiştir. Oligarşiler çoğunlukla, kontrol altında olmayan çoğunluğun siyasi failliğini kontrol eden veya sınırlayan zalim veya despotik yönetimi çağrıştırır.

Bir oligarşideki yöneticiler, asalet, sosyal kast, din, ekonomik statü veya diğer herhangi bir faktör aracılığıyla güç kurabilirler. Çağdaş terimlerle, bir “oligark” en yaygın olarak seçkin bir ekonomik grubun üyesi olan ve aşırı zenginlik, önemli iş bağları veya benzer bağlantılar yoluyla gücü elinde tutan bir kişiyi ifade eder.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Oligarkları Anlamak

“Oligark” terimi genellikle Rusya’da çoğu servetlerini 1990’larda Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından inşa eden veya pekiştiren bir grup güçlü iş lideriyle ilişkilendirilir.

Sovyet devleti çökerken, devlete ait varlıkların ve kaynakların geleceği belirsizleşti. İyi bağlantıları olan küçük bir iş adamı grubu, bu varlıkları ve kaynakları özelleştirme ve sahipliğini alma şansına atladı. Rus oligarklar, daha önce devlet tarafından yönetilen madencilik ve çelik işletmeleri, medya holdingleri ve benzer işletmelerin sahiplerini içerir.

Oligark Nedir
Oligark Nedir

Oligarşi Hangi Ülkelerdedir?

Rusya, genellikle oligarşi olarak adlandırılan bir ülkedir. Bununla birlikte, Çin de dahil olmak üzere diğer birçok ülkenin oligarklara sahip olduğu söylenebilir.

Birini Oligark Yapan Nedir?

Bir oligark, tipik olarak, son derece zengin olan ve önemli sosyal veya özellikle siyasi güç uygulayan bir kişiyi ifade eder. Oligarklar genellikle yozlaşmış hükümetler ve despotik yöneticilerle ilişkilendirilir.

Oligarklar Nasıl Zengin Oluyor?

Oligarklar, çeşitli farklı yollarla zenginlik elde edebilirler. Rusya ve eski Sovyet devletleri örneğinde, birçok oligark, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra ülke devlet kontrolünden özelleştirilmiş sanayiye geçerken servet biriktirdi. Pek çok oligark, enerji, madencilik ve medya şirketleri dahil olmak üzere daha önce devlet tarafından yürütülen operasyonların kontrolünü ele geçirdi.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir