Fotoğraf Çekme Hileleri

Telefonunuzla iyi fotoğraf çekmeyi öğrenmek için hangi sırları bilmelisiniz? Pekala, paylaşmak üzere olduğumuz birkaç tane var.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Uyum Yaratmak İçin Kılavuz Çizgileri Kullanın

Kameranızın kılavuz çizgilerini açmak, mobil fotoğrafçılığınızı yükseltmenin birincil yoludur. Bu, ekranda “üçler kuralı”na dayanan bir dizi satır uygular. 18. yüzyıldan kalma klas kompozisyon ilkesi budur. Buna göre, görüntü yatay ve dikey olarak üçe bölünmelidir. Toplamda dokuz eşit parçanız olduğu ortaya çıkıyor. Teori ayrıca, ana kompozisyon nesnelerini bu kesişme noktalarına veya çizgiler boyunca yerleştirirseniz, fotoğrafınızın daha doğal ve izleyiciler için çekici görüneceğini öne sürüyor.

Manuel Odaklamaya Gidin

Günümüz telefonları, çerçevenizin ön planına odaklanır. Ancak hayal gücünüz bundan daha geniştir. Önde bulanık olmasını ve odağı görüntünün arkasına taşımasını istiyorsanız ne olur? Odağı tercihlerinize göre ayarlamak için kamera uygulamanızı açın ve biraz netlik eklemek istediğiniz yerde ekrana dokunun. Yalnızca tek bir konuya odaklanırsanız, göze çarptığından emin olun. Bu çekirdek kompozisyon öğesi tüm çerçeveyi doldurmamalı ve resmin üçte ikisi negatif boşluk olmalıdır.

Fotograf Cekme Hilesi
Fotograf Cekme Hilesi

Negatif Alanı Kucaklayın

“Negatif boşluk” un ne olduğunu bulalım. Terim, ana kompozisyonun konusu etrafında veya arasında kalan boş alanlar anlamına gelir. Negatif alanla çevrili olan konunuz otomatik olarak daha fazla öne çıkar ve izleyicide daha yüksek bir duygusal tepkiye neden olur. Büyük bir açık gökyüzü, göl, deniz, yeşil alan veya boş bir duvar yığını olabilir. Fotoğraf kitabınızı yapmak üzereyseniz, çok fazla negatif alana sahip bu resimlerin en büyük jemleri olabileceğini düşünün.

Yakınlaştırmaya Elveda Deyin

Uzaktan fotoğraf çekerken, sadece yakalamak istediğiniz nesneyi yakınlaştırmak daha kolay görünüyor. Cazip olmasına rağmen, göründüğü kadar etkili değildir. Yakınlaştırma, grenli, bulanık ve pikselli çekimlere yol açar. Alternatif olarak, kahramanınıza mümkün olduğunca yaklaşmak için elinizden gelenin en iyisini yapın – aç bir geyik değilse. Böyle bir durumda, güvenli bir mesafeden fotoğraf çekin. Ardından, evde tekrar kırpın. Bu şekilde kaliteye zarar vermezsiniz. Ayrıca, daha büyük bir görüntünün optimizasyonu ile oynamanızı kimse yasaklamaz.

Yansımalarla Oynayın

Gözümüz yansımalara çevrildi. Neden fotoğraflarda onlarla oynama fırsatını kaçırıyorsunuz? Büyük su kütleleri, güneş gözlükleri, aynalar, şampanya bardakları, su birikintileri ve metalik yüzeyler bunlardan sadece birkaçıdır.

Tekrarlayan Kalıpları Hayal Edin

Yaratıcılıktan başka bir şeyiniz yoksa telefonunuzla nasıl iyi fotoğraflar çekilir? Doğanın kendisi yardım etmek için burada. Tıpkı yansımalar gibi, doğal tekrarlayan desenler de insanı çok mutlu eder. Çizgiler, kareler, daireler, üçgenler ve renkler güçlü bir görsel etki yaratır. Harika bir resim yapmak için bu doğal desenlerin nerede meydana geldiğine dikkat edin. Sonuç olarak, bu yaz gördüğünüz tüm tekrarlayan desenlerle bir fotoğraf kitabı yapabilirsiniz. Kabul etmek güzel bir meydan okuma değil mi?

Derinliği Göstermek İçin Perspektifi Kucaklayın

Leonardo Da Vinci zamanlarından beri, perspektifin kompozisyon ilkesi, sanatçılar arasında birincil bilgiydi. Rembrandth’tan Van Gog’a kadar hepsi bunu biliyordu. Neden geride kalalım? Fotoğraf çekiminde perspektif bir çizgidir. İzleyicinin gözünü çerçevenin belirli bir bölümüne çeker. Kelimenin tam anlamıyla sizi zevke yönlendirir. Bu tür çizgiler, önde gelen çizgiler olarak bilinir. Hem yol gibi düz hem de merdivenler gibi dairesel olabilirler. Yönlendirme çizgileri ile büyütülen bir derinlik hissi yaratabilir ve bir fotoğrafın anlamlı bir şekilde tasarlanmış görünmesini sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir