Meşhur Kadın Ressamlar

Sanat tarihi, Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso gibi büyük adamların isimleriyle doludur. Peki ya dünyanın görsel tarihini şekillendirmeye yardımcı olan kadınlar? Diğer birçok alanda olduğu gibi, kadınların sanat alanında kariyer yapmaları tarihsel olarak engellendi, ancak yine de sebat eden birçok inanılmaz kadın var. Bu ünlü kadın sanatçıların cinsiyetleri ve kariyer yollarından daha fazla ortak noktası var – hepsi kendi başlarına öncüler, kişisel ve kamusal yaşamlarında pek çok engel aşıyor.

Elbette bu kadınlar, kadın ressamlar listesinde yer almaktan büyük olasılıkla rahatsız olacak, cinsiyetleri dışında sanatçı olarak değerlendirilmeyi tercih edeceklerdir. Ne yazık ki, kadınlar her alanda eşitlik için mücadele etmeye devam ederken, bu istisnai sanatçılardan hala sıklıkla cinsiyetleri ile bahsediliyor. Şans eseri, bu seçkin kadınlar, erkek akranlarına karşı her zamankinden daha fazla eleştiriliyor ve sanat tarihine katkılarından dolayı olumlu bir şekilde takdir ediliyor. İlerleyen Kadın Sanatçılar gibi kuruluşlar, geçmişin kadın yeteneklerinin tarih kitaplarının dışında kalmamasını sağlamak için çalışıyor.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sofonisba Anguissola (1532–1625)

Ressam Sofonisba Anguissola, İtalyan Rönesansı sırasında bir öncüydü. Nispeten fakir bir soylu ailede dünyaya gelen babası, kendisinin ve kız kardeşlerinin güzel sanatlar içeren çok yönlü bir eğitim almalarını sağladı. Buna saygın yerel ressamların yanında çıraklık da dahildi. Bu, o zamana kadar tipik olarak yalnızca bir aile üyesinin bir atölyesi varsa çıraklık yapan geleceğin kadın sanatçıları için bir emsal oluşturdu. Anguissola’nın yeteneği, çizim alışverişi yoluyla gayri resmi bir akıl hocalığı yaptığı Michelangelo’nun dikkatini çekti.

Bir kadın sanatçı olarak, kaba algısı nedeniyle anatomi çalışmasına veya model çizimi uygulamasına izin verilmemesine rağmen, yine de başarılı bir kariyere sahip olmayı başardı. Başarısının çoğu, İspanya Kralı II. Philip’in sarayında ressam olarak oynadığı role borçluydu. 14 yıl boyunca, resmi saray portrelerinin yanı sıra soyluların daha samimi portreleri için becerilerini geliştirdi. Resimleri, modellerinin ruhunu ve canlılığını yakalamasıyla tanınır ve artık dünyanın dört bir yanındaki koleksiyonlarda bulunabilir.

Sofonisba Anguissola
Sofonisba Anguissola

Artemisia Gentileschi (1593–1653)

Başarılı bir ressamın kızı olan Artemisia Gentileschi’nin sanat dünyasına genç yaşta girmesi sağlandı. Önceleri babasının atölyesinde boya karıştırıyordu ve babası onun olağanüstü yetenekli olduğunu fark edince kariyerini destekledi. İtalyan Barok döneminin tanınmış bir ressamı olan Artemisia Gentileschi, cinsiyetinin onu konusundan alıkoymasına izin vermedi. Tıpkı erkek meslektaşları gibi büyük ölçekli İncil ve mitolojik resimler yaptı ve Floransa’daki prestijli Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edilen ilk kadın oldu.

Judith ve Holofernes’in kanlı tasvirleri genellikle bir sanatçı arkadaşının elindeki tecavüzünün merceğinden yorumlanarak mirası bazen biyografisinin gölgesinde kalıyor. Bununla birlikte, yeteneği inkar edilemez ve kadın formunun gerçekçi tasviri, renklerinin derinliği ve çarpıcı ışık ve gölge kullanımıyla tanınmaya devam ediyor.

Judith Leyster (1609–1660)

Haarlem’de doğan Judith Leyster, Hollanda Altın Çağı’nın önde gelen sanatçılarından biriydi. Bu dönemdeki Hollandalı sanatçılara özgü olan Leyster, tür resimlerinde, natürmort ve portrelerde uzmanlaştı. Sanat eğitiminin ardındaki ayrıntılar belirsiz, ancak Haarlem’deki ressamlar loncasına kabul edilen ilk kadınlardan biriydi. Daha sonra birkaç erkek çırakla başarılı bir atölye çalışması yürüttü ve portrelerinin rahat, gayri resmi doğasıyla tanındı.

Yaşamı boyunca oldukça başarılı olsa da, talihsiz koşullar nedeniyle ölümünden sonra itibarı sarsıldı. Tüm yapıtları ya çağdaşı Frans Hals ya da kocası tarafından eser olarak devredildi. Çoğu durumda, Frans Hals’ın eserinin yüksek piyasa değeri nedeniyle kar elde etmek isteyen koleksiyonerler onun imzasını kapattı. Ancak 19. yüzyılın sonlarında bu hatalar keşfedildi ve bilim adamları, Leyster’ın bir sanatçı olarak becerisini yeniden takdir etmeye başladılar.

Angelica Kauffman (1741–1807)

İsviçre’de doğan Angelica Kauffman,  muralist Johann Joseph Kauffman’ın kızıydı. Çok küçük yaşlardan itibaren babasının asistanı olarak hareket ederken ve komisyon için seyahat ederken Eski Ustaların eserlerini kopyalarken sanat eğitimi aldı. Genç bir kadın olarak, tarihi resimlerinin ve portrelerinin iyi karşılandığı İtalya’da da eğitim aldı.

1766’da Londra’ya taşındıktan sonra Kauffman, Kraliyet Sanat Akademisi’nin iki kadın kurucu üyesinden biriydi. Sanatçı, popüler aristokrat bakıcı portrelerinin yanı sıra birçok klasik ve alegorik sahneyi tasvir etti. 18. yüzyılın sonlarında çağdaş Neoklasik ressamları arasında öne çıkan bir figürdü.

Élisabeth Louise Vigée Le Brun (1755–1842)

Fransız portre sanatçısı Élisabeth Vigée Le Brun, toplamda yaklaşık 1.000 portre ve manzara resminden oluşan etkileyici bir çalışma grubu yarattı. Bir ressamın kızı olarak, babasından erken eğitim aldı ve gençken profesyonel olarak portreler çiziyordu. Büyük kariyer molası, Marie Antoinette’in portre ressamı olarak seçildiğinde geldi ve daha sonra çok sayıda sanat akademisine girmesine izin verildi.

Resimleri, teatral Rokoko tarzı ile daha ölçülü Neoklasik dönem arasındaki uçurumu kapatıyor. Avrupa’daki aristokrasinin favori ressamı olduğu için, Fransız Devrimi’nden sonra sürgündeyken bile kariyerinde devam eden başarının tadını çıkardı. Bakıcılar, onun onları rahatlatma yeteneğinden keyif aldılar, bu da canlı ve sertlikten yoksun portre resimlerine yol açtı. Portrelerinin doğal, rahat tarzı, portrenin genellikle üst sınıfların resmi tasvirlerini gerektirdiği bir zamanda devrim niteliğinde kabul edildi.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir